Donmuş su borusu
Donmuş Su borusu

Donmuş su hattı boruların patlamasına ve evinizi mahvetmesine neden olabilir. Boruların ilk başta donmasını önleyin. küçük bir buz bir su hattını patlatabilir. Donmuş su hattı yeterince can sıkıcı bir durumdur. Ama asıl felaket genellikle buz çözülür ve su evinize serbestçe akarken meydana gelir. Çünkü buzun etkisi ile borular çatlar. Sadece birkaç dakika içinde, bu akış binlerce liralık hasara yol açabilir.

Neden Borular Patlar?

Su donduğunda, hacim olarak yaklaşık yüzde 9 oranında genişler. Ve muazzam bir güçle genişler: Boruların içindeki basınç, inç kare başına 2 bar’dan 2.000 mss’ye kadar çıkabilir! Hiçbir boru bu kadar basıncı tutamaz, bu yüzden açık kırılır. Kırılma buzun oluştuğu yerde meydana gelebilir, ancak daha sık olarak, su basıncının boruda zayıf bir nokta bulduğu yerde meydana gelir. Bu donmuş bölgeden inç veya hatta ayak olabilir.

Boruların donmasını önlemek için geçici adımlar

Donmuş su hattı ve su sayacının ilk işareti musluklardaki akışı azlığıdır. Bu nedenle, soğuk hava şartlarında su akışı yavaşlarsa veya borularınızın donma tehlikesi ile karşı karşıya kalma ihtimali olduğundan şüpheleniyorsanız harekete geçin. İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

  • Sıcaklığı artırın.
  • Soğuk odaları ısıtmak için petek vanalarınızı ayarlayın.
  • Dolaplarda veya kilerde açıkta kalan borular varsa, kapıları açık bırakın.
  • Bahçe hortumlarını dış mekan musluklarından çıkarın. Bir hortum bağlandığında bile “donmaya karşı korumalı” musluklar bile patlayabilir.
  • Bina giriş kapısını kapalı tutun.
  • Su akışını düşürdüyseniz, en savunmasız boruları (genellikle bodrum katlarında ve gezinme alanlarında veya dış duvarların yakınında) bir saç kurutma makinesiyle ısıtın. Isı uygularken musluğu açık bırakın.Buzları erittiğinizde akış artacaktır.
  • Suyun boruların donmasını durdurmak için akmasına izin verin

Donmayı daha az olası hale getirin

Musluklardan küçük bir damlama boruları iki şekilde korur. Birincisi, boruların içinde basınç oluşmasını önler. İkincisi, borular arasında sabit bir su akışı yaratır ve bu donmayı çok daha az olası kılar.

Kalıcı su borusu donma koruması

Donmuş su hattında uzun süreli donmayı önleme genellikle yalıtımla mümkündür. Standart dış mekan musluklarını ve borularını donmaya karşı cam yünü veya izoleli klima flexlerle dış etkenlere ve korozyonlara karşı koruma gerekir.

Her türlü destek ve bilgi için bizleri iletişim numaralarımızdan arayın …

 
Etimesgut, Elvankent, Emirler, Bağlıca, 30 Ağustos Mahallesi, Ahi Mesut Mahallesi, Alsancak Mahallesi, Altay Mahallesi, Aşağıyurtçu Mahallesi, Atakent Mahallesi, Ayyıldız Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Bahçekapı Mahallesi, Balıkuyumcu Mahallesi, Elvan Mahallesi, Erler Mahallesi, Eryaman Mahallesi, Etiler Mahallesi, Fatih Sultan Mahallesi, Fevziye Mahallesi, Göksu Mahallesi, Güzelkent Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Oğuzlar Mahallesi, Piyade Mahallesi, Süvari Mahallesi, Şehit Osman Avcı Mahallesi, Şehitali Mahallesi, Şeker Mahallesi, Şeyh Şamil Mahallesi, Topçu Mahallesi, Tunahan Mahallesi, Yapracık Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yukarıyurtçu Mahallesi,
Şimdi Ara
Konumumuz